Jak zabezpieczać maszyny przemysłowe przed przedwczesnym zużyciem?

Jak zabezpieczać maszyny przemysłowe przed przedwczesnym zużyciem?

Maszyny przemysłowe to serce wszystkich zakładów produkcyjnych. Bez nich nie powstałyby w tak szybkim tempie wszelkie produkty i urządzenia dostępne na rynku. Często maszyny tworzą całe linie produkcyjne i jedna bez drugiej nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować.

Problem pojawia się w czasie awarii, kiedy w wyniku braku jednej maszyny tak naprawdę staje nam cała produkcja. Jest to sytuacja, z którą boryka się wiele przedsiębiorstw. Aby uniknąć tych przestojów, ważna jest odpowiednia konserwacja maszyn. To tak jak z samochodem, a nawet człowiekiem. Zdecydowanie lepiej naprawiać na bieżąco nasz pojazd czy dbać o swoje zdrowie niż potem leczyć skutki zaniedbań, które mogą być kosztowne i poważne. Z maszynami sprawa ma się podobnie i zapobieganie awariom to główny środek powodujący poprawę jakości produkcji i jej tempo.

Konserwacja maszyn

Odpowiednia konserwacja maszyn to klucz do udanego procesu produkcyjnego. Nie ma nic gorszego w takich firmach, jak zatrzymanie produkcji w momencie, kiedy zlecenia mają swój sztywny termin realizacji. Takie sytuacje doprowadzają często do powstania sporych problemów i ogromnego stresu, dlatego należy się przed nimi zabezpieczać. Najlepszym sposobem jest zapobieganie takim awariom. Ale jak to robić? Przede wszystkim używać maszyn zgodnie z ich przeznaczeniem, nie przeciążać ich ponad ich możliwości i o nie dbać. Prawidłowa konserwacja maszyn przedłuży ich żywot i zapobiegnie nieprzewidzianym sytuacjom. Większość maszyn składa się z podzespołów elektrycznych, hydraulicznych czy obrotowych. Każdy element wymaga odpowiedniej konserwacji.
Jeśli chodzi o podzespoły elektryczne, tutaj ważną sprawą jest dbanie o to, aby się nie przegrzewały i nie były np. zabrudzone solidną warstwą kurzu czy pyłu. Oczywiście maszyny pracujące w danych warunkach są do tego stworzone, ale nadmierne nawarstwienie się osadów na częściach elektrycznych może spowodować ich przegrzanie. Mimo zamontowanych wentylatorów i układów chłodzenia, brud może tworzyć warstwę, przez którą ciepło będzie miało utrudnioną drogę wyjścia.

Elementy hydrauliczne, czyli różnego rodzaju siłowniki czy układy chłodzenia posiadają w sobie specjalny czynnik, olej lub płyn oraz filtry. Tak samo jak w samochodzie olej i filtr podlegają okresowej wymianie, tak samo w maszynach należy dbać o jego jakość. Zbyt długo eksploatowany olej czy filtr potrafi być mocno przepracowany i zabrudzony. Może prowadzić to do zatarcia się poszczególnych podzespołów, wycieków lub zatkania się filtra i braku odpowiedniego przepływu i ciśnienia oleju w układzie, dlatego bardzo istotną sprawą jest wymiana płynów i olejów wraz z filtrami w odpowiednim czasie.

Elementy obrotowe i łożyska to również podzespoły, które mają ciężki żywot w takich maszynach. Maszyny przemysłowe pracują niekiedy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. To powoduje duże zużycie i często występowanie dużych temperatur. Nie możemy zapominać o odpowiedniej konserwacji elementów obrotowych i łożysk, ponieważ to one zapewniają jej płynny ruch. Łożyska w takich maszynach często mają specjalne końcówki zwane “smarowniczkami”. Co pewien określony czas, należy przez takie końcówki wcisnąć do łożysk świeży smar. Uzupełnianie takiego smaru zapewni łożysku odpowiednią ochronę i zdecydowanie przedłuży jego życie. Łożysko, które nie ma w sobie już smaru, może ulec zatarciu, a na pewno dostanie luzu, co spowoduje brak precyzyjności przy produkcji.

Uszczelki to również nieodzowna część każdej maszyny. Tam, gdzie coś wymaga szczelności, stosuje się uszczelki lub uszczelniacze czy silikony. Te wykonane są zazwyczaj z odpornych na zużycie materiałów, lecz mocna eksploatacja maszyn również wpływa na ich zużycie. Stare uszczelki zazwyczaj twardnieją lub parcieją, co powoduje powstawanie wycieków. Aby uniknąć takich sytuacji, ważna jest ich okresowa kontrola i dokładne sprawdzenie, czy aby na pewno nie powstają żadne wycieki i zapocenia.

Odpowiednia konserwacja maszyn pozwoli na ich długotrwałą i nieustającą pracę. Firmy zajmujące się konserwacją i serwisem maszyn wiedzą dokładnie, co jaki okres czasu powinna zostać przeprowadzona konserwacja. Jeśli chcemy bezproblemowo użytkować nasze maszyny przez jak najdłuższy okres, należy trzymać się określonego interwału serwisowego i pilnować jej odpowiedniej konserwacji. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, również we własnym zakresie pamiętajmy, aby nie przeciążać maszyn ponad ich możliwości i dbać o ich sprawność przez np. trzymanie porządku i ich szanowanie. Stosowanie się do tych zasad pozwoli uniknąć nam problemów i nerwów związanych z nieprzewidzianymi awariami.