Do czego służą sterowniki PLC?

Do czego służą sterowniki PLC?

Wszelkie procesy produkcyjne opierają się na niezawodności stosowanego sprzętu. Ale aby osiągnąć odpowiednie rezultaty, istotne jest także odpowiednie sterowanie urządzeniami i nadzorowanie produkcji. Wykorzystuje się do tego sterowniki PLC, czyli programowalne sterowniki logiczne. To małe komputery przemysłowe z modułowymi komponentami, które zostały zaprojektowane tak, by automatyzowały niestandardowe procesy sterowania. Do czego służą sterowniki PLC?

Budowa i zasada działania sterownika PLC

Sterowniki PLC składają się z jednostki centralnej CPU, bloków wejść cyfrowych, bloków wejść analogowych, bloków komunikacyjnych, bloków wyjść cyfrowych, bloków wyjść analogowych, bloków specjalnych oraz pamięci ROM, PROM, EPROM i EEPROM. Ich działanie opiera się na mikroprocesorze, który służy do sterowania maszynami i innymi urządzeniami. Obsługuje ono układy wejść i wyjść, udostępnia dane do systemów nadrzędnych i odpowiada za komunikację z urządzeniami wykonawczymi. Odpowiedni program do sterowania pracą maszyny przygotowywany jest przez wykwalifikowanego programistę. Pisze on program w postaci listy poleceń dla urządzenia oraz parametrów, które muszą być utrzymywane podczas wykonywania pracy. Sterownik PLC w sposób cykliczny wykonuje wprowadzony do pamięci algorytm.

Zastosowanie sterownika PLC

Sterowniki PLC ułatwiają wykonywanie powtarzalnych czynności. Z tego powodu najczęściej używane są do sterowania silnikami, pompami, oświetleniem, wentylatorami, wyłącznikami automatycznymi i innymi maszynami. W fabrykach i zakładach przemysłowych sterują całymi liniami produkcyjnymi – stosowane są najczęściej w energetyce, transporcie oraz przy budowie maszyn. W życiu codziennym służą do sterowania sygnalizatorami świetlnymi, windami, ruchomymi schodami. Coraz częściej są standardowym wyposażeniem inteligentnych domów. Ponadto sterowniki PLC stosowane są do diagnostyki, zbierania oraz udostępniania danych w przemyśle.