HMI czyli kilka słów o wizualizacji produkcji

HMI czyli kilka słów o wizualizacji produkcji

Dlaczego tematyka HMI będzie nam towarzyszyć coraz częściej? Gdyż tematyka interfejsów pośredniczących między człowiekiem a maszyną pojawia się prawie w każdym punkcie. HMI jest to przemysłowy interfejs między maszyna lub procesem a operatorem, który go obsługuje. Dzięki temu procesowi operator może wpływać na przebieg procesu i go kontrolować. Warto poznać kilka słów na ten temat.

Przykłady i funkcje w przemyśle

Najprostszym przykładem HMI są przyciski w windzie. Jest to panel sterowania, który jest łącznikiem między procesem jazdy windą, a operatorem, czyli Tobą. Najważniejszym zadaniem HMI jest dostarczenie operatorowi aktualnych, rzeczywistych informacji takim przekazem, aby można było podjąć najlepszą decyzję w tym momencie. Decyzje takie dotyczą np. zmiany spawanego elementu lub przekazania informacji  o awarii. HMI stosuje się do wizualizacji drobnych procesów produkcyjnych, sterowania systemem HVAC w hali lub obsługi linii produkcyjnej. Funkcja HMI kończy się na zadawaniu parametrów na konkretnej maszynie lub w części procesu produkcyjnego.

Panele operatorskie HMI

Panele sterownicze to urządzenia, które można łatwo zaprogramować, wygodnie się je instaluje i mają stosunkowo niską cenę. Panele HMI mają własny system oprogramowania do tworzenia wizualizacji. Interfejs jest częściowo dotykowy, a częściowo posiada przyciski. Panele muszą być wykonane z materiałów dobrej jakości, gdyż często są narażone na wysokie temperatury i środowisko pyłowe. Panele są istotną częścią projektu, gdyż operator ma z nimi najczęstszy kontakt. Muszą być i funkcjonalne i estetyczne. Bardzo istotną rzeczą jest planowanie i koncepcja wizualizacji, którą trzeba mieć jeszcze zanim zacznie się pracę przy oprogramowaniu.