Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych są powszechnie wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. Ich popularność zawdzięczać można prostocie obsługi oraz uniwersalności w ich wykorzystaniu. To dzięki niemu można odczytywać informacje zapisane w postaci kodu kreskowego. Czytnik emituje specjalną wiązkę światła, która kierowana jest na kod kreskowy w celu jego rozszyfrowania. Warto jednak poznać lepiej działanie kodów kreskowych.

Działanie czytników kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem nie tylko prostym w obsłudze, ale także niezwykle intuicyjnym. Dlatego też zasada jego działania nie jest zbytnio złożona. Czytnik kodów kreskowych uwalnia wiązkę lasera. Światło padające na kod kreskowy odbija się od niego, jeżeli pada na białe linie lub zostaje pochłonięte, jeżeli pada na czarne linie kodu. Dzięki fotodetektorowi odbite światło przetwarzane jest na impulsy elektryczne, które są zakodowanymi informacjami. Pozyskane dane trafiają do komputera już jako konkretne informacje, na przykład liczby lub litery. Warto wspomnieć, iż wiązka lasera może być niebezpieczna dla zdrowia, dlatego też nie należy dokonywać samodzielnej naprawy uszkodzonego czytnika kodów kreskowych.

Wykorzystanie czytników kodów kreskowych

Poznanie działania czytnika kodów kreskowych umożliwia nam wykorzystanie tego urządzenia w różnych działalnościach. Jest to narzędzie powszechnie wykorzystywane szczególnie w handlu elektronicznym, ale także w miejscach takich jak sklepy, hotele czy też biura. W przedsiębiorstwach kody kreskowe używane są do znakowania różnego typu towarów. Zdarza się, że asortyment danej firmy liczony jest nawet w tysiącach produktów. Dlatego też regularna rejestracja oraz kontrola stanu towarów są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają utrzymanie porządku w dokumentacji. Czytnik kodów kreskowych znacznie ułatwia pracę z produktami różnego typu, jednak kody muszą zostać uprzednio wprowadzone do komputera, by cały system działał poprawnie.