Czy robotyzacja stanowi przyszłość procesów produkcyjnych?

Czy robotyzacja stanowi przyszłość procesów produkcyjnych?

Robotyzacja i automatyzacja pracy to procesy, które pojawiają się w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Roboty zaczynają pełnić rolę współpracowników, których potencjał wykorzystywany jest przez ludzi. Nie oznacza to jednak pełnego zautomatyzowania stanowisk i rezygnacji z zatrudniania standardowych pracowników. Jaki wpływ na procesy produkcyjne niesie za sobą zwiększenie ilości robotów?

Zalety wdrażania robotyzacji

Wykorzystanie robotów przemysłowych w przedsiębiorstwie niesie ze sobą wiele korzyści. Współpraca człowieka oraz maszyny rozwija przedsiębiorstwa. Może zwiększyć wydajność pracy i poprawić jej jakość. Robotyzacja sprawia, że wzrasta jakość wytwarzanych elementów, co przekłada się na optymalizację i ujednolicenie procesów. Dzięki procesom automatyzacji spada jednostkowy koszt wytwarzania elementów. Największą korzyścią z robotyzacji jest możliwość zastąpienia człowieka w miejscach, gdzie narażone jego zdrowie lub nawet życie. Dzięki temu człowiek może skupić się na zarządzaniu produkcją. Istotny jest także wzrost produkcji oraz produktywności, co wiąże się z możliwością zwiększenia mocy wytwórczych. Robotyzacja to brak przestojów oraz możliwość monitorowania procesów wytwórczych, czyli szybkie identyfikowanie strat oraz kosztów. Ponadto inteligentne fabryki mogą wytwarzać produkty personalizowane, odpowiadające preferencjom klientów.

Przyszłość przemysłu

Współcześnie roboty pojawiają się w każdej gałęzi przemysłu. Rosnące zapotrzebowanie na produkty z branży automatyki korzystnie wpływa na rozwój technologiczny tych urządzeń. Nie są to typowe układy mechaniczne, ale inteligentne urządzenia, za pomocą których można szybciej i efektywniej realizować zamierzone cele. Wdrażanie robotów wymaga nie tylko montażu maszyn, ale też zaprogramowania ich pracy. Robotyzacja procesów produkcyjnych obejmuje wykonywanie różnorodnych działań, takich jak paletyzacja, montaż, dozowanie substancji, przenoszenie i układnie, obsługa innych maszyn, a nawet kontrola jakości czy prace laboratoryjne. Wykonują też tysiące elementów z taką samą dokładnością, wpływając na końcową jakość wyrobów.